Nowoczesne piece gazowe dwufunkcyjne wybierane są ze względu na swoją uniwersalność, czyli możliwość jednoczesnego ogrzewania domu i bieżącego podgrzewania wody użytkowej. Atutem tych urządzeń są coraz bardziej kompaktowe rozmiary i znacznie niższe koszty zakupu niż w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych z zasobnikiem.
Jednak, aby dwufunkcyjne urządzenie grzewcze mogło być optymalne dla konkretnego lokalu, trzeba wiedzieć, jak wybrać odpowiedni piec dwufunkcyjny dla swojego domu albo miejsca pracy.
Charakterystyka pieców gazowych dwufunkcyjnych
Najczęściej spotykanymi piecami gazowymi dwufunkcyjnymi są modele podwieszane, o niewielkich rozmiarach. Pozwalają one na umieszczenie ich nawet w domach o małym metrażu, w których nie zmieściłby się piec z zasobnikiem. Ze względu na swoją budowę, czyli zgromadzenie wszystkich podzespołów w jednym miejscu, doskonale sprawdzają się w gospodarstwach domowych, w których jest tylko jedna łazienka, najlepiej sąsiadująca z kuchnią. Piec kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania będzie podgrzewał wodę na bieżąco, dlatego może nie poradzić sobie z zasileniem w nią więcej niż jednego punktu jednocześnie. Oznacza to, że wydajność takich pieców będzie nieodpowiednia, jeśli w domu są dwie łazienki, w których z kąpieli czy prysznica korzysta naraz więcej osób.
Jednocześnie piec gazowy dwufunkcyjny jest najbardziej praktyczny i ekonomiczny dla niewielkich gospodarstw domowych.
Piec dwufunkcyjny - jaki wybrać do swojego domu?
Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, nie powinno dziwić ogromne zainteresowanie piecami dwufunkcyjnymi. To, jaki wybrać model do swojego domu, będzie uzależnione przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania gospodarstwa.
Najważniejszym parametrem, wpływającym na decyzję o zakupie pieca gazowego - tego, jaki wybrać, jest moc urządzenia. Wartość ta musi odpowiadać zapotrzebowaniu konkretnego budynku na ciepło potrzebne do jego ogrzania. W nowoczesnych, stawianych obecnie budynkach, dane te można znaleźć w projekcie architektonicznym. Jeśli piec gazowy dwufunkcyjny jest przeznaczony dla modernizowanego budynku, jego wybór najlepiej skonsultować z fachowcem od instalacji grzewczych.
W starym budownictwie konieczne było instalowanie pieców kondensacyjnych dwufunkcyjnych o mocy przynajmniej 20 kW, aby dały radę ogrzać powierzchnię około 150 m². Dzisiaj wiele się w tym względzie zmieniło, szczególnie w kwestii wytycznych dotyczących szczelności czy klasy stosowanych materiałów, w tym również izolacyjnych. Dzięki temu obecnie piec gazowy do domu o wspomnianej powierzchni w wersji z zasobnikiem może mieć moc około 8 do 10 kW, czyli nawet o połowę mniejszą. W przypadku instalacji modelu bez zasobnika, od którego będzie się wymagało przepływowego, bieżącego ogrzewania wody użytkowej, warto wybrać piec o mocy od 20 do 24 kW. Najmocniejsze piece dwufunkcyjne, jakie wybrać należy do łazienek z natryskami o dużym przepływie, powinny mieć moc 30 kW.
Porównanie między poszczególnymi modelami jest łatwiejsze ze względu na umieszczanie przez producentów na nich etykiet energetycznych. Informacje zawarte na nich odczytuje się w dokładnie ten sam sposób, co etykiety na innych sprzętach AGD. Piec kondensacyjny dwufunkcyjny, opisany w ten sposób, pozwoli przyjrzeć się jego podstawowym cechom, czyli energooszczędności albo poziomowi generowanego hałasu.
Wybór urządzenia obejmuje również odpowiedni sterownik. To od niego będzie zależeć podgrzewanie wody w całej instalacji, czyli załączanie i wyłączanie palnika, kiedy będzie to konieczne. W tym względzie również lepiej skonsultować się z fachowcem.