Ogrzewanie domu gazem jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych metod ze względu na wygodę, praktycznie bezobsługowe korzystanie z nowoczesnych kotłów gazowych, relatywnie niskie koszty eksploatacji oraz minimalną emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Podstawą korzystania z pieca gazowego jest wybranie modelu odpowiedniego pod względem parametrów, w tym wydajności, do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Tylko w ten sposób będzie można sobie zapewnić jednocześnie komfort termiczny i koszty eksploatacji na akceptowalnym poziomie.
Rodzaje pieców gazowych centralnego ogrzewania
Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje pieców gazowych: jedno- i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich służą jedynie jako piece gazowe do ogrzewania domu. Oznacza to, że woda użytkowa podgrzewana jest w inny sposób, na przykład za pomocą bojlera. Modele dwufunkcyjne zapewniają zaś nie tylko ogrzewanie gazowe domu, ale również wody. W tym przypadku woda nie jest gromadzona w osobnym zbiorniku i podgrzewana, ale grzana na bieżąco, co jednak wpływa na podwyższenie rachunków za gaz.
Równie ważne jest dopasowanie parametrów i wielkości pieca gazowego do domu, jego powierzchni oraz ilości zamieszkujących w nim osób. Warto przy tym uwzględnić też konstrukcję budynku, jakość jego izolacji i zastosowanych przy budowie technologii. Im nowocześniejsze budownictwo, w którym użyto innowacyjnych materiałów i lepszej termoizolacyjności, a także im szczelniejsze okna i drzwi, tym mniejsza może być moc wybranego pieca gazowego. Stare budownictwo, ze względu na spore nieszczelności, wymagać będzie większej mocy, aby poradzić sobie z nagrzaniem pomieszczenia do odpowiedniej, dającej komfort temperatury.
Sposób na wybranie odpowiedniego pieca gazowego do domu
Zastanawiając się, jaki piec gazowy do domu wybrać, aby był w stanie w sposób wydajny i ekonomiczny ogrzać całą dostępną powierzchnię, a także w niektórych przypadkach wodę użytkową, trzeba uwzględnić moc kotła gazowego i jego możliwości w stosunku do wielkości powierzchni. Warto też pamiętać, że ogrzewanie gazowe nie sprawdzi się przy bardzo dużych obiektach ze względu na koszty eksploatacji.
Jeśli jednak wziąć pod uwagę dom o powierzchni około 160 do 170 m², czyli standardowy rozmiar dla 3-4-osobowej rodziny, to za optymalny piec gazowy będzie się uważać ten o mocy około 12 kW. Trzeba przy tym uwzględnić termikę i izolację ścian budynku oraz rodzaj fundamentu, na jakim jest posadowiony. Jeśli dom jest dość stary i nie posiada ocieplenia czy szczelnych okien, warto wybrać kocioł gazowy mocy 15 kW. Dla mniejszych budynków - około 130 m² wystarczy piec gazowy o mocy 12 kW, a większych, sięgających 200 m² i więcej, od 16-17 kW aż do 21 kW.
Jednak tak duże piece gazowe do ogrzewania domu generują wysokie koszty eksploatacji. Aby lepiej przyjrzeć się wszystkim dostępnym na rynku opcjom, dopasować je do indywidualnych potrzeb swojego domu, a jednocześnie zapewnić sobie profesjonalny montaż, warto sprawdzić naszą ofertę.
Użytkowanie pieców gazowych, czyli koszty eksploatacji
Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, koszt comiesięcznej eksploatacji zależy od kilku zmiennych, przede wszystkim ilości zużywanego gazu, mocy kotła gazowego, ale też aktualnej ceny za materiał opałowy. Jeśli przyjmiemy, że średnio cena za 1 kWh gazu wynosi ok. 0,20 zł, a wspomnianym wcześniej, optymalnym piecem gazowym do ogrzewania domu o powierzchni 170 m², idealnym dla czteroosobowej rodziny, jest urządzenie o mocy 15 kW, to uśrednione, miesięczne wydatki na ten cel powinny wynieść obecnie około 4250 zł.