Jak prawidłowo zrobić instalację CO?

Jak prawidłowo zrobić instalację CO?
Jak prawidłowo zrobić instalację CO?

Wykonanie centralnego ogrzewania w Warszawie obejmuje kilka etapów, z których każdy jest równie ważny nie tylko z punktu widzenia przepisów prawa, ale również ze względów czysto funkcjonalnych. Pytanie o to, jak prawidłowo zrobić instalację C.O., należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej firmy, która zajmie się tematem w sposób kompleksowy, będzie mieć wiedzę, doświadczenie i odpowiednie uprawnienia oraz narzędzia do przeprowadzenia tego rodzaju prac.

Przede wszystkim każda instalacja grzewcza to projekt - musi obejmować dokładną lokalizację i przebieg rur, ale też źródło ciepła, za pomocą którego będzie ono dostarczane do wszystkich pomieszczeń jednocześnie. Etap projektu jest bardzo ważny dla późniejszego, bezproblemowego użytkowania i przeprowadzania kolejnych prac - modernizacyjnych czy wykończeniowych. Jest ważna również ze względu na konieczność zaakceptowania takiego projektu przez starostwo powiatowe. Na kolejnych etapach tworzenie instalacji grzewczej obejmuje montaż rurek oraz podłączenie pieca C.O. wraz ze sprawdzeniem zainstalowanego systemu.

Instalacja grzewcza - projekt przede wszystkim

W modernizowanych budynkach projekty budowlane nie są wymagane, jednak w przypadku nowo powstających obiektów użytkowych czy mieszkalnych prawo budowlane już ich wymaga. Ogólny projekt budowlany jest jednak mało szczegółowy, dlatego warto zdecydować się na osobny projekt, skupiający się właśnie na informacjach o instalacji CO - jak wykonać, z jakich komponentów powinna się składać i jakie będzie rozmieszczenie jej poszczególnych elementów. W kwestii tego, jak wykonać instalację C.O. poprawnie i tak, aby w przyszłości nie przysparzała użytkownikom problemów, nie ma wątpliwości - profesjonalnie wykonany projekt to absolutna podstawa.

Najważniejszymi elementami, o jakie musi zadbać w projekcie fachowiec, czyli przygotowanie pod to, jak zrobić instalacje CO w domu, jest zwrócenie szczególnej uwagi na powierzchnię lokalu i dobór mocy pieca C.O. oraz grzejników/kratek lub rurek do ogrzewania podłogowego. Szczegółowy projekt powinien również uwzględniać średnice rur, rodzaj pomp obiegowych oraz wszelkie obliczenia związane ze stratą ciepła.

Wykonanie obliczeń rzeczywistych strat ciepła jest najważniejsze dla wybrania optymalnego pod względem wydajności systemu oraz kotła. Na ostatecznym projekcie powinny być zaznaczone na rzutach poszczególnych kondygnacji: piec, rozlokowanie grzejników, sposób rozmieszczenia przewodów oraz pionów, a także konkretne, techniczne oznaczenia, m.in. średnic rurek.

Wybranie odpowiedniego źródła ciepła

W pytaniu o to, jak wykonać instalację C.O., ważny jest dobór konkretnego źródła ogrzewania. Obecnie możliwe jest wybranie jednej spośród kilku różnorodnych opcji. Na rynku dostępne są modele pieców opalane węglem, drewnem i paliwem, np. olejem lub gazem. Wybór konkretnego rozwiązania i połączenie ich z najlepszymi w danym wypadku odbiornikami ciepła - kratkami grzewczymi, tradycyjnymi grzejnikami lub ogrzewaniem ściennym albo podłogowym - zawsze powinno być podyktowane indywidualnymi potrzebami użytkowników i możliwościami architektonicznymi budynku. Również w tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy pomogą w dokonaniu obliczeń i wskazaniu optymalnego, ekonomicznego sposobu ogrzewania domu czy lokalu użytkowego.

Profesjonalny montaż

Firmy zajmujące się profesjonalnie i kompleksowo usługami związanymi z projektowaniem, modernizacją oraz montażem instalacji CO przed przystąpieniem do pac przygotowują dokładny kosztorys. Powinien on uwzględniać zawsze najlepszej klasy materiały wraz z robocizną - jednym słowem, pełen pakiet informacji niezbędnych do podjęcia ostatecznej decyzji. Wszelkie prace i ich przebieg ustalany jest z inwestorami indywidualnie. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: http://akakomfort.pl/instalacja-centralnego-ogrzewania.