W każdym mieszkaniu oraz domu, niezależnie od metrażu, instalacje hydrauliczne odpowiadają za rozprowadzenie wody ciepłej oraz zimnej do wszystkich urządzeń korzystających z nich. Odpowiadają więc m.in. za zasilanie toalety, armatury łazienkowej, w tym kranów przy zlewach, wanny i prysznica, ale także wykorzystywanego na co dzień sprzętu, jak zmywarka czy pralka. Zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach, od właściwego przygotowania się do budowy lub przebudowy instalacji hydraulicznej w domu będzie zależeć liczba przydarzających się usterek czy wygoda w korzystaniu z wody w danym miejscu w ogóle. W całym przedsięwzięciu warto szczególnie uwzględnić przynajmniej kilka kwestii, dających zarys całości założenia.
Schemat instalacji wodnej - konieczność czy wymysł urzędników?
Zaplanowanie instalacji hydraulicznej wymaga zainstalowania rur wewnątrz ścian oraz pod podłogą, dlatego w razie awarii posiadanie aktualnego i rzetelnie opracowanego schematu instalacji wodnej jest ogromnie ważne. W razie usterki w postaci pękniętej rury do instalacji wodnej, projekt umożliwia wykrycie jej w znacznie krótszym czasie i przyspieszenie naprawy.
W przypadku nowego budownictwa, instalacja wodna w domu projektowana jest od razu wraz z całym budynkiem przed specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. W przypadku modernizowanych budynków najlepiej jest znaleźć firmę, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie instalacji hydraulicznych. W ten sposób instalacja wodna w domu będzie posiadać spójny, rzetelnie opracowany schemat instalacji wodnej, który następnie zostanie zrealizowany za pomocą odpowiednio dopasowanych metod oraz materiałów. Tylko takie podejście gwarantuje sukces w tym zakresie i pełną sprawność instalacji.
Jak prawidłowo wykonać instalację wodną?
Najważniejsze w kwestii instalacji hydraulicznej, niezależnie od rodzaju czy stanu nieruchomości, jest przygotowanie projektu instalacji wodnej przez podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia, wiedzę i doświadczenie. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nie tylko dopasować instalację oraz przyłącza do konkretnych miejsc i urządzeń, ale także wykonać kolejne prace wykończeniowe, a w przyszłości - remontowe czy modernizacyjne. Bez wiedzy o tym, w którym miejscu przebiegają rury do instalacji wodnej lub ogrzewania podłogowego, wiercenie w ścianach lub podłodze zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem ich uszkodzenia.
Prawidłowo wykonana instalacja wodna musi mieć też dobrze dobrane i dopasowane materiałowo komponenty, a przede wszystkim - rury i złącza. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ cena w tym wypadku najczęściej przekłada się na jakość, a tym samym szybkość zużywania się poszczególnych elementów. Jeśli firma realizująca projekt oraz montująca posiada własne materiały, warto skorzystać z tej opcji - ich konkretny wybór zwykle jest podyktowany doświadczeniem.
Jaki jest koszt hydrauliki w domu?
Profesjonalna firma, wykonująca dla swoich klientów projekty instalacji wodnej i następnie je kompleksowo realizująca, cenę zawsze będzie uzgadniać indywidualnie. Podstawą do zrobienia kosztorysu, czyli określenia, jaki będzie przybliżony koszt hydrauliki w domu, zależy od oględzin zrobionych przez fachowców w już użytkowanych budynkach czy mieszkaniach oraz od dokładnego przyjrzenia się projektom dopiero planowanych domów.
Jedną z doskonale przygotowanych do tego rodzaju zadań firm jest warszawska AKA Komfort, działająca od lat na terenie stolicy i jej okolicznych miejscowości, ceniona za jakość i solidność wykonanych robót.