Instalacja wodno-kanalizacyjna jest jednym z najważniejszych systemów w każdym budynku, zapewniającym doprowadzenie bieżącej wody, często też ogrzewanie oraz odprowadzenie nieczystości do kanalizacji. Jej zaplanowanie jest kluczowe dla całego przedsięwzięcia.
Podstawą tego, o czym należy pamiętać przy instalacjach hydraulicznych, jest ich prawidłowe, profesjonalne zaprojektowanie i oddanie tej kwestii w ręce fachowców. Pozwoli to w przyszłości uniknąć wielu kosztownych kłopotów i awarii.
Projekt instalacji hydraulicznej - podstawa w każdej inwestycji
Absolutną podstawą dla instalacji hydraulicznej w domu jest wykonanie w pierwszej kolejności szczegółowego projektu. Powinny być na nim uwzględnione wszystkie najważniejsze punkty, czyli miejsca przebicia się z budynku do sieci, a także wszystkie zawory oraz punkty, w których woda będzie użytkowana. Chodzi tu o zlokalizowanie i wskazanie w konkretnych pomieszczeniach np. zlewozmywaka, zmywarki, prysznica, pralki czy innych użytkowych sprzętów lub sanitariatów.
Po drugie, projekt instalacji hydraulicznej pozwoli na lepsze rozplanowanie i rozmieszczenie rurek, którymi będzie prowadzona woda i odprowadzane ścieki. W ten sposób w razie awarii czy chęci modernizacji budynku, wymagającej ingerencji w ściany czy podłogi, będą one znacznie łatwiejsze do wychwycenia lub do przeprowadzenia. Prawidłowo zaprojektowana instalacja hydrauliczna w domu jednorodzinnym będzie czytelna dla kolejnych fachowców, będzie też znacznie łatwiejsza w obsłudze i serwisowaniu, co z kolei przełoży się na niższe koszty konserwacji.
Ostatecznie projekt instalacji hydraulicznej można wykorzystać również do porównania ofert różnych wykonawców. Doświadczenie inwestorów jednak często podpowiada, że najlepszą ofertę zawsze da ta z firm, która gwarantuje profesjonalne, kompleksowe usługi w zakresie stworzenia instalacji hydraulicznej w Warszawie.
Cena hydrauliki w domu jednorodzinnym
Inwestorów zwykle od projektu znacznie bardziej interesuje ostateczna cena hydrauliki w domu jednorodzinnym. Ta jednak uzależniona jest od kilku kwestii, a mianowicie:
- tego, czy instalacja hydrauliczna w domu została już zaprojektowana - gotowy projekt lub zlecenie firmie jego przygotowania znacznie ułatwia sprawę i również wpływa na końcową cenę inwestycji;
- powierzchni domu oraz ilości punktów, jakie ma instalacja hydrauliczna obsługiwać;
- jakości użytych materiałów;
- indywidualnego cennika konkretnej firmy.
Profesjonalne firmy działające w Warszawie i okolicach celowo nie podają na swoich stronach pełnych cenników, a jedynie ich zarys oraz zakres usług. Podobnie jest na stronie https://akakomfort.pl/instalacje-wodno-kanalizacyjne, gdzie można dokładniej zapoznać się z listą usług oferowanych przez firmę AKAKomfort. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania dokładnej wyceny. Podany przez fachowców kosztorys będzie uwzględniał całość prac, czyli pełne koszty hydrauliki w nowym domu, jakie musi ponieść inwestor. Dokument taki wskazuje na rodzaj materiałów, ich zużycie w metrach oraz koszt robocizny.
Cena hydrauliki w domu jednorodzinnym - czy da się ją obliczyć samodzielnie?
Samodzielne obliczenie tego, ile kosztuje instalacja hydrauliczna dla konkretnej inwestycji, jest niemożliwe bez projektu instalacji hydraulicznej oraz bez wiedzy o aktualnych cenach materiałów i stawkach fachowców. Co więcej, trzeba pamiętać, że cena hydrauliki w domu jednorodzinnym zależy też od rodzaju komponentów i ich klasy. Na tym zaś najlepiej znają się sami fachowcy od instalacji hydraulicznych w domu i to oni są w stanie - po wstępnych oględzinach - doradzić najrozsądniejsze z nich.